तै चुप मै चुप

२१ पुष २०७९, बिहीबार १३:१७ 0 Minutes 110 Views

केपी भुसाल ‘अजस’
कुनै समयमा एउटा जंगलको बिचमा राम्रो बगैचा रहेछ । बगैंचामा राम्राराम्रा फलफूल लटरम्म फलेकाथिए । तब बगैंचाका फलफूल सबै जोगाउने पकाउने र भागपुग्दो सबैले बाँडीचुडी खाँने उदेश्यले कसरी संरक्षण गर्न सकिन्छ भन्ने सरसल्लाह गर्नकोलागि सारा जंगलका जनाबर जम्मा भएछन् । सबै जनाबरको राय अनुसार चौकिदार राख्ने निर्णय भएछ । चौकिदारमा टाठाबाठा मध्ये जाम्बबानको तर्फबाट ढेडु र बाँदरको समुहबाट पाङ्ग्रे नियुक्त भएछन । बाँदर र ढेडुले बगैंचाको रखवारी गर्नथाले । बाँदरजाती नहुन मिठामिठा फलफूलको मालिक भएका चौकिदारल्रे मन के थाम्न सक्थेर ?

एकअर्कोका आँखा छलेर दुबै ढेडु र पाङ् ग्रेले बगैंचाका फल लुकीछिपी खाँनथाले।एकदिन दुबैले मुखमा मिठामिठा फल हसुर्दैगर्दा एक्कासी भेट्भए । बोलुनभने दुबैका मुखमा चोरीगरेका फलथिए । दुबै तैचुप मैचुप रहे, नबोलेरपनि निरभा नहुनेथियो। आखिरी दुबैको भेद खुल्यौ। दुबैले मिलजुल गरेर चोरेर खाँदैगर्दा र आफन्तलाई बाँड्दैगर्दा बगैंचा रित्ताउन थाले । अस्तु,

यो कथा केवल दृष्टान्त मात्र हो, समग्रमा नेपाली जनताको जीवनस्तर न उठेपनि सोंचमा कमी छैन्न् । मुलुकमा भैरहेका अनियमिता जुनसुकै दलमा आबद्ध भएपनि प्रत्येक नेपालीले सूक्ष्म अध्ययन र मन्न् गरेकै हुन्छन । मुलुकमा भ्रष्टाचार मौलाएकोछ । नातावाद र कृपावादको नाङ्गो नाँच प्रदर्शन भै रहेको छ । समानुपातिक र उच्चपदमा यो वा त्यो ढङग्ले फरियाको साइनु तथा भाइभारादार नियुक्ति गर्ने भर्तीकेन्द्र बन्दैगरेको सचेत नेपाली सामु क्षिपन सक्दैन ।

मुलुकमा आबधिक निर्वाचन सम्पन्न भै सकेकोछ । यसको परिणामले पुरातनवादी सोच भएका महानुभावहरू झस्किनु भएकोमात्रछ । यसको पूर्णरूपको परिणाम हेर्न सामान्यतया अझै पाँचबर्ष प्रतिच्छा गर्नुपर्ने हुन्छ । हुनपनि विश्वपरिवेसमा नेपालले अग्रगामी निकास नपाउनु राजनीतिक कारण नै हो भन्ने आमनागरिक्को बुझाइ छ । नहौसपनि कसरी ?

कुनैपनि अनियमित्ता यथार्थत : बाहिर आमजनसमुदायमा आउन नसक्नु तैचुप मैचुपको अबस्था नै हो भन्ने धेरैको बुझाइछ । ऐले फलानो ढिसकानो भनेर छुचो बन्नुको कुनै तुकछैन । जोजसलको बढी अनियमित्तामा बढी सकृयताछ त्येसको एकएक नेपाली जनतासङ्ग हिसाव कितावछ । र कुनैदिन अवश्य नेपाली जनताले खोजनेछन । कोहीकसैले बिबिध बिषयमा स्पष्टीकरण दिएकोभए त्यो सर्वमान्य नहुन सक्नेछ । त्योत हतकेलोले सूर्य छेके जस्तैहो।आफै छेकने आफै चित्त बुझाउने ।

ऐले संसदमा नयाँ अनुहार देखा परेको अवस्था छ । नयाँ अनुहार प्रति नेपाली जनताको ठुलो भरोसा छ । त्येसैले नयाँ अनुहारले पुरातन वादी सोचको भण्डाफोर गर्दै देशलाई अग्रगामी निकास दिनसकेमा आगामी दिनमा अनियमित्ता हटेर जानेछ । देशले नयाँ अग्रगामी निकास पाउनेछ । जनताले समृध्दिको महसुस गर्नेछन । अस्तु ।।
प्रकाशन मिति : २०७९ पुष २१

kk

ताजा समाचार