काठमाडौं। गर्मीयाममा लामखुट्टेको त्रास बढ्छ र यो समयमा डेंगु मलेरियाजस्ता लामखुट्टेबाट लाग्ने रोगको जोखिम पनि धेरै हुन्छ । यस्तो अवस्थामा लामखुट्टेबाट बच्न निकै जरुरी हुन्छ ।

साँझ पर्न लाग्ने बित्तिकै मानिसहरु घरमा लामखुट्टे भर्ने वा लामखुट्टे मार्नको लागि चल्ला राख्छन् तर त्यस पछि पनि लामखुट्टे भागिरहेको छैन भने यो उपाय अपनाउन सक्नुहुन्छ, जसले गर्दा लामखुट्टे सजिलै बाहिर निस्कन्छ ।

लामखुट्टे मार्ने र भगाउने सजिलो उपायका लागि आधा चम्चा विक्समा आधा चम्चा बेकिंग सोडा मिलाउनुहोस्। यसलाई राम्ररी हराउनुहोस्, त्यसपछि त्यसमा पानी थप्नुहोस् र मस्किटो रिफिलमा भर्नुहोस् र यसको माथि तपाईंको पुरानो इलेक्ट्रिक एडाप्टर राख्नुहोस् र यसलाई स्विचमा प्लग गर्नुहोस्। तपाईंले देख्नुहुनेछ कि बिस्तारै लामखुट्टेहरू भाग्न थाल्छन् वा तिनीहरू मर्नेछन्। तपाईं पनि आफ्नो घर मा यो नुस्खा प्रयास गर्न सक्नुहुन्छ।

लामखुट्टेबाट छुटकारा पाउनको लागि सजिलो टिप्सः

लामखुट्टेलाई भगाउन कपूर र नीमको तेल पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ। वास्तवमा, लामखुट्टेलाई यसको गन्ध मन पर्दैन र तिनीहरू घरबाट भाग्छन्। यसका लागि कपूर र नीमको तेल मिसाएर जलाएर कोठा बन्द गर्नुहोस्। तपाईंले देख्नुहुनेछ कि जब कपूर जल्छ, लामखुट्टे स्वतः मर्छन् वा भाग्छन्।

लसुन प्रयोग गर्दा पनि लामखुट्टे भाग्छ। यसका लागि लसुनको कोपिला वा त्यसको पेस्टलाई पानीमा उमालेर यो पानीलाई स्प्रे बोतलमा हालेर घरको कुना–कुनामा छर्क्नुहोस्, यसले लामखुट्टे मार्छ ।

ल्वाङ र कागतीको गन्धले पनि लामखुट्टेलाई हटाउने काम गर्छ। यसका लागि, कागतीलाई दुई टुक्रामा काट्नुहोस्, त्यसपछि त्यसमा केही लौंग राख्नुहोस्। यो कागतीको टुक्रा घरको कुनामा राख्नुहोस्, लामखुट्टे सजिलै भाग्छ।

By Desk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *